Fast translate
 
Icon translate

 İmam ve cemaat  cenaze namazı kılmak için yerini aldıktan sonra müezzin efendi şöyle der:

’’Allah için namaza, Rasulullah için salavata meyyit için duaya (Eğer vefat eden kadın ise meyyite için duaya) uyun hazır olan imama’’. Cemaat müezzinin  söylediklerini  aynen tekrar eder,sadece (uyun hazır olan imama) kısmını uydum hazır olan imam!a diyerek tamamlar,imamın ALLAHÜ EKBER tekbiriyle  Cenaze namazına başlanır.

   Defin anında yapılan işlem:

Ölen kişi mümkün olduğu kadar kıble tarafından kabre konur,Ölüyü kabre en yakın akrabası koyar,ve koyarken şu dua okunur.

             "Bismillahi ve ala millet-i Rasûlillah"      بِسْمِ للهِ وَعَلىَ مِلَّةِ رَسُولِ اللهِ  

 

  Ölü kabirde yüzü kıbleye gelmek şartıyla sağ  yanı üzerine yatırılır.Sonra kefenin bağları çözülür,Kabrin tahtası dizildikten sonra üzerine toprak atılır.

  İlk atışta;  مِنْها خَلَقْنَاكُمْ               Manası: Sizi ondan (topraktan) yarattık.

  İkinci toprak atışında; وَفِيهاَنُعِيدُكُمْ        Manası: sizi tekrar ona çevireceğiz.

 Üçüncü toprak atışta : وَفِيهاَ نُخْرِجُكُمْ تاَرَةً اُخْرَا  Manası: ‘’Sizi bir kez daha ondan çıkaracağız’’derler, Bu müstehabtır.

 Cenaze kabre konduktan ve defin işlemi bittikten sonra,imam müezzin veya kur’an okumayı bilen birkaç kişi (akrabalar okursa daha iyi olur)

  1.     Amenerrasulu
  2.  Tekasür suresi
  3.    İhlas suresi (üç defa okunur)
  4.    Felak ve Nas sureleri
  5.    Fatiha suresi

  6-  Bakara suresinin ilk beş ayeti (elif-lam-mim) okunur.

  Daha sonra imam efendi kendisi kalarak telkin okur

 
Yorum ekle

Yorumlar   
+1 #1 Mehmet Akif IŞIK 07-07-2019 00:15
CENAZE NAMAZI MÜEZZİNLİĞİ:
�سم الله الرحمن الرحيم
Cemaat musallâda cenaze namazı için toplandığında müezzin aşağıdaki metni yüksek bir sesle Arapça ve Türkçe mealiyle okur:
ََُُُِِْْْ
انْظروبعينالاْعتبار فع ِ ِ ِ تبرو � اول الابصار
ََََََُُُِِْْْ
ی ْف َنى ال َ�لا ِئ ُق ویب َقى ْالوا ِ� ُد ْال َقه�ار َ ََْ َ ُ
Ey göz sahipleri! Bu musallâda yatandan ibret alın ve ona itibar gözüyle ibret almak için bakın ki bütün yaratılanlar fânî; yalnız Bir ve Kahredici olan Allah bâkîdir!
Bu sözler okunduktan sonra, “Allâh için namaza, Rasûlûllâh için salâvâta ve meyyit için (eğer ölen kadın ise, “meyyite için” denir) duâya niyet edip uyun hâzır olan imama!” Diye, gene yüksek sesle söyler, bu hatırlatma ve bir nevi cemaate namaz kılmak üzere hazırlanın demek gibidir. Bundan sonra imam efendi cenaze namazına başlar!
Alıntı
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
Ok