Cenaze kaldırma duası

Bazı yörelerde cenaze yıkandıktan sonra evinin önüne götürülerek komşularına, ahirete irtihal eden bu merhuma hakkınızı helal edin veya bu merhuma hakkınızı helal eder misiniz diye sorularak  helallik alınır ve şöyle dua edilir.

اَلْحَمْدُ للهِ الَّذِي قاَلَ فيِ كِتاَبِهِ

كُلُّ نَفْسٍ ذاَءِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ اِلَيْناَ تُرْجَعُونَ

:وَلصَّلاَوةُو السَّلاَمُ عَليَ سَيِّدِناَ مُحَمَّدٍنِ الَّذِيِ نَزَلَ فيِ شاَنِهِ

اِنَّكَ مَيِّتُ وَ اِنَّهُمْ مَيِّتُونَ

وَ عَليَ ألِهِ وَ اَصْحاَبِهِ الّذِين اِذاَاَصاَبَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قاَلوُ اِناّ للهِ وَ اِنّاَ اِلَيْهِ راَجِعونَ

Hamd;mukaddes kitabında ‘’Vakit gelince herkes ölümün tadını tadacaktır ve sonra bizim huzurumuza gelecektir.’’Diye buyuran Yüce Allah’a mahsustur.

Salat ve selam ‘’Sizin için en büyük vaiz ölümdür sözü ile ümmetini uyaran,Hz. Muhammed S.A.V in onun temiz soyundan gelenlerin, ve başlarına bir musibet geldiğinde ‘Biz ancak Yüce Allah’ın kullarıyız ve yine onun yüce huzuruna döneceğiz’’ diyen bütün Müslümanların üzerine olsun.

Ya Rabbel alemin,Merhamet dergahına sığınarak senden af ve mağfiret bekleyen bu mevtanın kusur ve günahlarını affet,Kabrini cennet bahçelerinden bir bahçe eyle ,cehennem çukurlarına benzetme.Kabir azabı çektirme ya Rabbi.Geride kalanlara Sabri cemil,Vücütlarına sıhhat ve afiyet,dünya ve ahrette de saadetler ihsan eyle,Bizlerde bu duruma düştüğümüzde mevlam cümlemize iman ve Kur’an nasib eyle,Cümlemizi HZ. Muhammed S.A.V. in sancağı altında cem haşr eyle

EL-FATİHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir